Babel

Z Larpedie
Přejít na: navigace, hledání

Anotace

Babel je surrealistická dramatická hra o moci slov. Příběh je zasazen do blízké budoucnosti, ve které se na Zemi rozšířil virus pojmenovaný Bábel. Napadá centrum řeči v mozku oběti, ktará zapomene, jak nakládat se slovy. Mladý vědec přichází s jednoduchým řešením, které dovolí lidem komunikovat, ale svou teorii potřebuje ověřit. Zorganizuje proto se svými bývalými spolupracovníky vědecké setkání, které je ale narušeno nečekanými událostmi a nový způsob komunikace se tak bude muset osvědčit za kritických okolností.

Ustálené lidské komunikační cesty jsou díky Bábelu znemožněny a část světa pohltil chaos a anarchie. Někteří lidé se však překvapivě rozhodli dál žít v zaběhnutém stereotypu, který znali z doby před virem, a snaží se tak žít a pracovat v němotě. Čas plynul a lidstvo přežívá i za změněných podmínek, avšak lidé se stali pověstnými osamělými ostrovy beze slov. A to je pomalu přivádí k šílenství.

Příběh

David Burke, význačný mladý vědec, cosi objevil. Našel cestu, jak si vzpomenout na slova, jak je znovu používat. Pokud člověk vidí slovo a obrázek vysvětlující jeho význam, je na krátkou chvíli schopen rozpomenout si, co dané slovo znamená a jak jej používat. Teorie však říká, že ne všechny způsoby tohoto vizuálního vtisknutí fungují – obrázek musí být jaksi spojen s kolektivním nevědomím, aby skutečně pracoval.

A tak David a jeho blízký přítel, Petr Smith, začali teorii dále rozvíjet a vyroblili několik kartiček. Kdo kartu vidí, je schopen používat slovo na ní otisklé. Ale cesta nalezení správného obrázku pro správné slovo je strastiplná a David potřebuje pomoci. S několika málo kartami, které již má, se snaží zorganizovat vědecké setkání svých bývalých spolupracovníků, přesvědčit je, že Slovokarty jsou dobrý nápad a požádat je o pomoc. A těmito vědci se stáváte vy sami.

Pár slov o jazyce

Hra je hrána v angličtině. Díky specifickému nastavení bude pro hraní třeba jen znalosti základních slov, takže i pokud nevěříte vlastní angličině se není čeho obávat. Stačí si přečíst instrukce pro postavu a s tím vám rádi pomůže.