Hobiti

Z Larpedie
Přejít na: navigace, hledání

Hobití Dlouhonoc (2010), Hobití veselka (2011) a Hobití funus (2012) je trilogie komorních situačních fantasy LARPů z prostředí romantizovaného venkova. Jde o odpočinkové hry pro větší počet hráčů, které sice obsahují konflikty, dilemata a pro postavy vypjaté situace, ale nevážné prostředí i odlehčenost zápletek z nich dělá nenáročné LARPy pro každou příležitost. Mají minimální požadavky na vybavení a je možné je uvést s krátkou přípravou pro skupinu obsahující i několik LARPových nováčků (zvláště Hobití Dlouhonoc a Hobití veselka).

Fantastické prostředí má na hru minimální vliv. Jde o epizodu ze života vesnice hobitů, tedy schopných zemědělců žijících na romantickém poněkud idealizovaném venkově. Důležitými prvky života postav jsou hlavně dobré jídlo a vztahy.

Trvání uvedení je cca 90-120 minut + 30 minut úvod. Spád hry a její délku řídí v první řadě hráči a také uvádějící. Hry nemají pevně daný děj, průběh ani výsledek. Hráči mají svoje zadané postavy, vztahy, konflikty a cíle. Jak je využijí a rozehrají je na nich, podle toho se taé každé uvedení liší, hra je taková, jako ji hráči chtějí mít. Vhodnou součásti hry je pestré občerstvení, které pomáhá dokreslit atmosféru.

Je možné kontaktovat autorku na markova.t@seznam.cz a domluvit se na uvedení některé z her.

Hobití funus

Hobití funus je situační LARP z prostředí romantizované vesnice obývané dobrosrdečnými hobity, jejichž život se točí hlavně kolem jídla, pití a vztahů. Hobiti představují LARP jako příležitost k odpočinku a zábavě v roli. Téma je i přes název odlehčené a veselé, s prostorem pro humor a nadsázku a nesnaží se z hráče dostat až na pokraj jeho možností. Hra je vhodná pro zkušené hráče i komunikativnější nováčky.

Hobiti za ty, kteří zesnuli v požehnaném věku netruchlí, raději oslavují, že jim Bohyně dopřála tolik dobrých let. Na pozadí pohřební hostiny ale vyplouvají na povrch některé rodinné rozpory a hlásí se o pozornost. Hobity však jistě chuť k jídlu nepřejde. Přinejhorším někomu zaskočí. Občerstvení v ceně!

Hra je založena na interakci postav, jejich příbězích a vztazích. Nemá pevný děj, spíše nabízí prostor pro improvizaci jak řešit nastíněné konflikty, „hřiště a hračky“ na kterém a se kterými si hráči mohou hrát. Co vypluje napovrch a co se uvaří v soukromí záleží čistě na účastnících. Ve hře je přítomen organizátor pro případné dotazy hráčů. Většina mužských rolí je o něco vážnější, než ty ženské. Ne že by byly vyloženě drsné a náročné, ale jsou ve hře více nositeli dilemat a konfliktů.

Prostředí - smuteční hostina na počest babičky početné rodiny, postavy jsou rodina a hosté. Kostýmy - stačí obyčejná košile a kalhoty/delší sukně, vhodné jsou vestičky, čapky a čepice, repliky dýmek a podobné rekvizity, případně různé historizující prvky, které se vám hodí k hobitům.

Hra je pro 15 hráčů, 8 postav je mužských, 6 ženských a 1 obojetná

Hobití veselka Hobiti jsou skvělí řemeslníci a mazaní obchodníci. Ale nejlepší jsou přece jen hospodáři. Správný hobití sedlák vypěstuje melouny i na skále a v bažině si zplanýruje vinici. Lidé se toho od nich už hodně naučili, ale stále jim sahají sotva po kotníky. I vinaři a palírníci jsou hobiti skvělí. V lahodné nápoje dokáží přeměnit i mrkev nebo zelí. Dobré jídlo a pití je pro hobity vůbec nesmírně důležité. Točí se kolem něho tak polovina všech hovorů a snad úplně všechny spory.

Nikoho to moc nepřekvapilo, když o Dlouhonoci Hugo Mrkvička oznámil, že se jeho dcerka Dorotka bude vdávat. A už vůbec nikdo se nedivil, že si bude brát Slávka Chloupka. Mrkvičkovi a Chloupkovi už si tuhle svatbu začali plánovat před třemi lety, kdy spolu Dorota a Slávek začali chodit poprvé.Ale ouha… Kde je Slávek? Jeho bratr a kamarádi už prohledali celou hospodu, pak celou ves… a ženich nikde! A to měl být za hodinu obřad!

Hra je pro 16 hráčů, 8 postav je mužských, 8 ženských

Hobití Dlouhonoc Jedná se o jednoduchou hříčku sepsanou spíše jako experiment a improvizační hra na párty. Momentálně jí nepovažuji za uveditelnou jako komorní LARP (autorka)

V malé osadě se všichni její dospělí a dospívající hobití obyvatelé sešli, aby společně oslavili Dlouhonoc, největší svátek roku, kdy se oslavám, pití a dobrému jídlu věnuje celá nejdelší noc v roce. Bohužel ale zmizela speciální Dlouhonoční medovina. Přípitek touto medovinou je nezbitný ke štěstí a zdraví osady podle obyčejů pověrčivých hobitů.

Hra je pro 17 hráčů, 9 postav je mužských, 8 ženských