Sen noci Svatojánské

Z Larpedie
Přejít na: navigace, hledání

Anotace

Blíží se nejkratší noc roku a v Athénách se chystá velká slavnost. Vévoda Theseus se bude ženit. Jeho nastávající je krásná Hippolyta, královna Amazonek. Svatební slavnost bude trvat po tři dny a dvě noci a bude na ní každý, kdo v Athénách něco znamená. Přítomen však bude i král elfů Oberon se svou chotí Titanií a jejich družinou. Slavnost bude jistě velkolepá a unikátní. Přeci na ní nechcete chybět?

Hra lehká jako elfí políbení a svěží jako lehký vánek za teplé letní noci. Vzkvétající láska mladých a sny a přání chudých se zde setkávají s humorem a kouzly skřítků. Chcete si odpočinout od starostí a vážnosti svého života a nechat se unést bláznivým zamilováním, trochou škodolibosti nebo dávnou touhou? Přijměte pozvání na tuto romantickou komedii na moderně-prastarý námět a prožijte si příběh jako ze sna. Nechte si s námi zdát Sen noci Svatojánské.

Technické informace

Autor: Hru na motivy stejnojmenné divadelní hry od Williama Shakespeara vytvořila polská skupina Stowarzyszenie Wielosfer. Českou verzi úpravou a překladem polské hry vytvořila Kateřina „Morgain“ Holendová za pomoci a podpory Magdalény „Mirelaridon“ Dariusové. Za pomoc s grafickou stránkou hry děkuji Štěpánce “Štěky” Jakešové a Pavlovi “Sunderovi” Mejstříkovi.

Rok vzniku: 2009

Počet hráčů: 20, z toho 10-12 mužských postav a 8-10 ženských postav. Hra je uveditelná minimálně pro 8 mužských postav a 6 ženských postav.

Prostory: Jedna větší místnost nebo dvě propojené místnosti.

Žádné další požadavky nejsou.

Hra je v současné době uveřejněna volně ke stažení na webových stránkách Tempus ludi, o.s. Nakládání s touto hrou je možné v souladu s licencí uvedenou na herních materiálech – Creative Commons. CC: BY – SA – NC

V případě, že budete chtít hru uvést a něco vám nebude jasné, kontaktujte autorku. Případně je možné požádat o zapůjčení rekvizit na uvedení hry.

Odkazy

Webové stránky hry

Kompletní hra ke stažení

Obecné informace ke hře

Fotogalerie z jednotlivých uvedení hry: Pardubice 2011, Larpvíkend Brno 2011, Hraj larp v Praze 2011

Pokud máte zájem o hru, kontaktujte Morgain na emailu Morgain.mail@gmail.com

Recenze

Tak čtyři skvělé svatby, zdánlivě krásné finále. Ale lepší bylo, že jsem po třechstech letech dosáhl smíru a získal zpšt svou životní lásku. Nakonec jsem i ten trest doživotí (přesněji na věky věků) v liščí noře odpustil :-) Díky. - Jaroslav Roslav Voves

Hra se odehrávala v pardubické sokolovně. Původně jsem měl k tomuto místu celkem nedůvěru, ale místnost, ve které jsme se sešli s ostatními hráči byla celkem útulná a na následující 2 hodiny se nám stala útočištěm pro LARp s asi dvacítkou hráčů z pera polské skupiny Stowarzyszenie Wielosfer, kterou do češtiny přeložila a dramaticky upravila Morgain a její sdružení http://www.tempusludi.cz/.

Běž Filostrate, athénskou mládež vzburcuj k zábavám, ať je všem do tance, ať zvoní smích.

Každý z hráčů se měl stát svatebčanem na svatbě Thesea, vévody Athénského a Hippolyty, královny Amazonek a tak nejprve začalo velké výběrové řízení. Morgain jako organizátorka postupně nabízela jednotlivé charaktery a kdo měl zájem se přihlásil. Jako první byla zabraná Hippolyta, kterou si vzala od pohledu silně dominantní dívka v černém. Trochu mě to zaskočilo, pochopil jsem, že tady platí „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Sew si poměrně hladce vzal postavu básníka Lyssandera, kterážto role mu výborně sedla. Já jsem se po prvním kole nedokázal rozhodnout, zajímavé charaktery mi vyfoukli ostatní pánové. Podobně na tom byla i Pája, na kterou nakonec zbyla role řemeslníka Petra Poříze. Roslav se stal králem skřítků Oberonem a světe div se, já jsem se stal ženichem, samotným vévodou Theseem s výhledem na dominu po svém po boku :-).

Dále nám Morgain vysvětlila herní mechanismy, které byly jednoduché a zajímavé, střídá se den a noc, masky určují vzhled postavy. Důležité pravidlo bylo, že masky mohly změnit majitele a tak mohly a také děly záměny osob.

My hráči jsme si prostudovali krátké manuálky k našim postavám, ze kterých jasně vyplynulo, že jsou jednotlivé charaktery silně propojené různými vazbami a že je zde určitá hierarchie postav: Šlechta, skřítci a řemeslníci.

Tak a můžeme začít hrát.

Na úvod jako ženich a vládce pronáším, přesně ve stylu své postavy, dlouhý a nudný proslov o smyslu svatby, rodiny, království a pořádku, začínáme se seznamovat a probíhá čilá komunikace. Charakteristické je, že se dodržují kasty a tak jako šlechtic přicházím do styku právě převážně s dalšími šlechtici. Hippolyta přesně podle předpokladů jasně dominuje a dává mi najevo, kdo je tady pánem. No ale láska je láska a tak co bych pro ni neudělal že :-) Vyhlašuji turnaj v hodu na cíl, všichni pánové se účastní, nicméně s žalostnými výsledky. Nakonec nastupuji já a protože si v duchu silně věřím, opravdu také vyhrávám. Vítězný polibek věnuji své milované Hippolytě a světe div se, už je večer a jde se spát.

V noci mají skřítkové své reje a tak ráno nezůstává z původního řádu vůbec nic. Dochází k výměně masek, různých pocitů, nastává chaos, při kterém se svatebčané nepoznávají, navzájem se pletou a zaměňují. Mě jako vévodu taktéž nikdo nepoznává, dokonce mě Hippolyta vyhazuje z našeho lože. Všichni si myslí, že jsem obyčejný řemeslník a chtějí po mě, abych hrál nějaké hloupé divadlo.

Jsem z toho zmatený, ale moudrý král Oberon mi dává radu: „Využij toho, že tě tví poddaní nepoznávají a zjisti, co si o tobě myslí.“ To je zajímavá myšlenka a tak se rozhoduji hrát to divadlo s nimi. Ukazuje se, že mě sice respektují, ale považují za poněkud nudného a patetického a hlavně zjišťuji, že má nastávající mi možná není až tak věrná, jak jsem si myslel. Chci to začít zjišťovat, ale hra nabírá neuvěřitelné tempo a čas utíká jako o závod.

Než se naděju, je další noc, jsem opět Theseem, ale s poněkud nepřijemným pocitem nedůvěry v mysli, ostatní svatebčané se bláznivě namlouvají, slibují si hory doly, všude pobíhají skřítci, mezi kterými je rozhodně nejakčnější Miri jako Pavučinka. Rozděluje úkoly, plánuje a mění, do jejich plánů zasahují ostatní skřítci, takže nic není jak má být a celkově vládne neskutečný chaos. Ale takový hezký chaos. Milý a srandovní. Je to prostě švanda :-) A je tu další noc a další den, svatba se blíží k závěru, v Hippolytě se zrodila náklonost ke mě a tak zůstává po mém boku (díky skřítci:-), další svatebčané, kteří se do sebe zamilovali se taky chtějí oddat, takže z jedné svatby tu máme hned čtyři, kdy Lyssander si bere Hermionu, silák Demetrius tichou Helenu a Robin Střízlík Petru Pořízovou.

Svatba vrcholí svatebními sliby, mým dalším patetickým proslovem, tancem a divadlem, které si pro novomanžele připravili řemeslníci se skřítčí výpomocí. Následuje Happy end, za který by se nemuseli stydět ani autoři Pretty woman, nebo Hříšného tance, všechno šťastně končí a hráči plní dojmů se všichni usmívají.

Závěrem můžu říci, že hra nabrala neuvěřitelné tempo a kdyby nás nechali, hrajeme určitě ještě o několik hodin déle, nicméně vymezený čas utekl velmi rychle.

Role Thesea mi výborně sednula, v některých aspektech dokonce, jako by mi byla šita na míru :-), takže celkově jsem si svou roli užil. Hra jako celek je milá a příjemná, s genderovým podtextem, ale nemusíte mít strach, žádné zkušenosti či znalosti, abyste si dobře zahráli nejsou potřeba a pobaví se určitě každý. Doporučuji zkusit. - Errikson

Osvěžující a zábavné. Zapracoval bych na uvádění hry. Skvělé funkční mechaniky a mohl jsem si po letech zahrát cukrkávalimonáda. Někteří spoluhráči si stěžovali na nevyváženost některých postav, čehož jsem si ovšem během hry nevšiml. Stihl jsem totiž stěží sledovat čtyři postavy, které mi byly nejblíže (asi z dvaceti). Subjektivně 9/10 Objektivně 8/10 (hráno v rámci HRAJ LARP 2011) - Kamil Buchtík