Záhada vraždy

Z Larpedie
(Přesměrováno z Murder mystery)
Přejít na: navigace, hledání

Z angl. murder mystery je žánr hry, ve které je ústředním motivem kriminální případ, nejčastěji právě vražda s nádechem tajemna, který je potřeba vyřešit.

Prapůvod žánru sahá přinejmenším do doby viktoriánské Anglie devatenáctého století, kdy tato zábava dosáhla významného rozmachu. Příslušníci vyšší střední třídy se scházeli na některém z rodinných sídel, kde jim byly přiděleny role v zinscenované vraždě. V původní podobě se jednalo spíše o zábavné divadelní představení. Z dnešního pohledu bychom za hráče označili zpravidla pouze vyšetřovatele, ostatní účastníky pak spíše za NPC.

Žánr stále žije jak v téměř nezměněné formě, tak i jako součást mnoha jiných typů larpu. Se svým malým počtem hráčů (zpravidla do dvaceti) je tedy nejznámější a nejrozšířenější formou tzv. komorního larpu.

„Murder mysteries“ existují také v neinteraktivním podání, kdy hráč obdrží objednané DVD s předtočenými scénami z místa vraždy, výslechů apod. V omezeném čase má potom odhalit a oznámit viníka. Tento typ zábavy je k nalezení např. na http://interactive.host-party.com/.