Hraní rolí

Z Larpedie
(Přesměrováno z RP)
Přejít na: navigace, hledání

(Angl. role-playing.) Sociálních rolí přejímá člověk během svého života více. Do některých se dostane přirozeně, do jiných je vmanipulován, s některými je ztotožněn, ovšem jiné předstírá. Hraní rolí je však záměrné přejímání vlastností jiné osoby a jejich ztvárnění jakožto prostředek hry.

Hraní role můžeme rozvrstvit na několik úrovní, z nichž každá je pro různé hráče různě přijatelná. Úrovně jsme seřadili dle hloubky a obtížnosti hraní (i když v praxi nelze hloubku jednoznačně určit, natož striktně oddělit).

Hraní vnější
Imitační úroveň; hráč reaguje na situace co nejvěrnější změnou pouze svého vnějšího vystupování tak, aby jej ostatní (diváci/spoluhráči) vnímali jako někoho jiného.
Hraní vnitřní
Imerzivní úroveň; hráč se změnou vnějšího chování prožívá emoční rozpoložení své postavy a řeší, jak se v dané situaci cítí a následně zachová (tedy pravděpodobně jinak, než by jednal sám hráč).
Hraní celkové
Dramatická úroveň; hráč navíc vnímá celkový děj a komplex světa vytvářeného hrou, do kterého se zapojuje nejen jako pasivní prvek, ale spolutvůrce. Reaguje nejen na podněty od okolí, ale sám dotváří zdání vnější reality.

Viz též Imerze a Mimo roli.