Vyhrávačství

Z Larpedie
(Přesměrováno z Vyhrávač)
Přejít na: navigace, hledání

Angl. gamism (gamist jako vyhrávač) je aspekt hry z původního Třísložkového modelu, který potom dále převzaly i modely pozdější.

Složka, resp. styl hraní larpu, označená jako vyhrávačská se obecně soustředí na překonávání vyvstalých překážek nebo zkrátka na (vy)řešení herní zápletky a dobrání se cíle. Takové výzvy mohou nabízet jak taktický boj, tak duchovní mystérium, politika aj. Hráči, jimž tento aspekt hry přináší uspokojení, posuzují kvalitu hry nebo svoji úspěšnost na základě srovnání sama sebe s předchozím stavem (během hry hráč získá nové znalosti, předměty, schopnosti apod.), s prostředím (odvrátil pohromu, získal bohatství, odolal nemoci, ovládl území atd.) nebo s ostatními hráči (porazil je v souboji, překazil jim plány, dosáhl vyššího postu apod.) (čistým žánrem jsou v tomto směru válečné hry a bitvy). Organizátoři takové hry se soustředí na vytváření férových překážek a řešitelných zápletek.

Český překlad vznikl jako nejbližší anglickém novotvaru co do významu i slovní podobnosti. Termín však některé okruhy hráčů vnímají jako pejorativní, blížící se označení powerplayer nebo munchkin a nabízejí spíše termín řešitel (ovšem řešení jako takové je však jen úzká část z uvedeného), nebo jen z angl. přejímají gejmista a gejmismus.