Metahra: Porovnání verzí

Z Larpedie
Přejít na: navigace, hledání
m (wikify)
(rozšíření)
Řádka 1: Řádka 1:
''Metagame'', ''meta-game'' nebo ''metagaming'' lze přeložit jako ''metahra'' nebo ''metahraní''. Široký pojem, který obecně popisuje zacházení nebo využívání jiných aspektů hry, než ty se hrou přímo souvisejících.
+
Angl. ''metagame'', ''meta-game'' nebo ''metagaming'' lze přeložit jako '''metahra''' nebo '''metahraní'''. Poměrně široký pojem, který obecně znamená využívání jiných informací týkajících se hry, než jen těch, které hra sama přímo poskytuje.
  
V ''rolových hrách'' nejčastěji označuje jev, kdy hráč jednání postavy řídí na základě znalostí, kterými jeho postava neoplývá. Může to být použito jak v negativním významu (např. postava se vyhne nebezpečí, který hráč odhadl na základě chování [[pán hry|vypravěče]]), tak i pozitivním (např. hráč upřednostní dynamiku dramatičnost příběhu na úkor své postavy).  
+
V '''rolových hrách''' nejčastěji označuje jev, kdy hráč jednání postavy řídí na základě znalostí, kterými neoplývá jeho postava, ale on sám. Přestože ve většině případů je metahraní považováno za nešvar (např. postava se vyhýbá nebezpečí, který hráč odhadl na základě chování [[pán hry|pána hry]]), naopak v [[narativismus|narativistickém]] přístupu ke hře je podporován a vyžadován (např. hráč upřednostní dynamiku příběhu na úkor své postavy).  
  
Také je pojmem označováno řešení herních mechanizmů, kdy hráč sice hru hraje, ale hra se neodehrává. Příkladem je vysvětlení účinku kouzla, hod kostkou či zúčtování výsledků souboje.
+
Tímto pojmem je také označováno řešení herních mechanizmů, kdy hráč sice hru hraje, ale hra se neodehrává. Příkladem je vysvětlení účinku kouzla, určení náhody (hod kostkou) či zúčtování výsledků souboje - tedy většiny [[diegeze|nediegetických]] objektů či jevů, které hru ovlivňují.
 +
 
 +
Metaherní jednání (kdy se stále řeší hra) se odlišuje od '''neherního''', které se samotné hry netýká - např. se řeší zranění hráče, technický problém, konflikt mezi hráči, fyzický nebo psychický diskomfort či potřeba apod. Typicky neherní je vypadnutí z role a diskuze o záležitostech skutečného života hráče.
  
 
== Odkazy ==
 
== Odkazy ==
[http://en.wikipedia.org/wiki/Metagame Článek na wikipedii]
+
* Příklady na [http://en.wikipedia.org/wiki/Metagaming_(role-playing_games) Wikipedii] [EN]
  
 
[[Kategorie:Slovník]]
 
[[Kategorie:Slovník]]

Verze z 16. 9. 2008, 15:49

Angl. metagame, meta-game nebo metagaming lze přeložit jako metahra nebo metahraní. Poměrně široký pojem, který obecně znamená využívání jiných informací týkajících se hry, než jen těch, které hra sama přímo poskytuje.

V rolových hrách nejčastěji označuje jev, kdy hráč jednání postavy řídí na základě znalostí, kterými neoplývá jeho postava, ale on sám. Přestože ve většině případů je metahraní považováno za nešvar (např. postava se vyhýbá nebezpečí, který hráč odhadl na základě chování pána hry), naopak v narativistickém přístupu ke hře je podporován a vyžadován (např. hráč upřednostní dynamiku příběhu na úkor své postavy).

Tímto pojmem je také označováno řešení herních mechanizmů, kdy hráč sice hru hraje, ale hra se neodehrává. Příkladem je vysvětlení účinku kouzla, určení náhody (hod kostkou) či zúčtování výsledků souboje - tedy většiny nediegetických objektů či jevů, které hru ovlivňují.

Metaherní jednání (kdy se stále řeší hra) se odlišuje od neherního, které se samotné hry netýká - např. se řeší zranění hráče, technický problém, konflikt mezi hráči, fyzický nebo psychický diskomfort či potřeba apod. Typicky neherní je vypadnutí z role a diskuze o záležitostech skutečného života hráče.

Odkazy