Metahra

Z Larpedie
Verze z 12. 11. 2007, 23:29, kterou vytvořil Ismael (diskuse | příspěvky) (New page: ''Metagame'', ''meta-game'' nebo ''metagaming'' lze přeložit jako ''metahra'' nebo ''metahraní''. Široký pojem, který obecně popisuje zacházení nebo využívání jiných aspektů...)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Metagame, meta-game nebo metagaming lze přeložit jako metahra nebo metahraní. Široký pojem, který obecně popisuje zacházení nebo využívání jiných aspektů hry, než ty se hrou přímo souvisejících.

V rolových hrách nejčastěji označuje jev, kdy hráč jednání postavy řídí na základě znalostí, kterými jeho postava neoplývá. Může to být použito jak v negativním významu (např. postava se vyhne nebezpečí, který hráč odhadl na základě chování [[gamemaster][vypravěče/gamemastera]]), tak i pozitivním (např. hráč upřednostní dynamiku dramatičnost příběhu na úkor své postavy).

Také je pojmem označováno řešení herních mechanizmů, kdy hráč sice hru hraje, ale hra se neodehrává. Příkladem je vysvětlení účinku kouzla, hod kostkou či zúčtování výsledků souboje.

Odkazy

Wikipedia: [1]