Nápověda:Jak psát: Porovnání verzí

Z Larpedie
Přejít na: navigace, hledání
m (Stránka Jak psát přemístěna na stránku Nápověda:Jak psát)
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze od jednoho dalšího uživatele.)
Řádka 1: Řádka 1:
{{Pahýl}}
+
__NOTOC__
 +
Nejdříve si projděte celý tento článek. Nebojte se začít psát, chyby se dají opravit. Pokud seznáte, že ''Larpedii'' nějaké heslo chybí, založte je. [[:Kategorie:Pahýly|Pahýly]], které může někdo další rozšířit, jsou lepší než nic.
  
== Jak editovat ==
+
== Styl ==
Zcela vyčerpávající návod, jak správně napsat text tak, aby se zobrazoval v požadované podobě, uvádí [http://cs.wikipedia.org/wiki/Nápověda:Jak_editovat_stránku česká wikipedie].
+
Vyhýbejte se reklamě, kontroverzním, zaujatým či osobním názorům, esejům (vyprávění) a původním výzkumům. Cizí práci citujte jen s uvedením zdroje, např. při překladech či kopírování. Pište o tématech skutečně významných - ''Larpedie'' neslouží k propagaci a zvyšování popularity (např. šermířských skupin). Snažte se psát neutrálně, z co nejširšího hlediska, objektivně a informativně - udržujte [http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Wikipedie:Encyklopedický_styl encyklopedický styl]. Obsah by měl být ověřitelný z nezávislých zdrojů.
  
Patří k wikietice nemazat relevantní informace, vhodné je pouze přidávat a doplňovat. O změnách původního textu (pojetí a faktografie, nikoli drobné úpravy či korektury) je dobré se s autorem textu dohodnout, popřípadě informovat o důvodech nové změny. Nezapomeňte se v diskuzi podepisovat.
+
== Úpravy ==
 +
Patří k [http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Wikietiketa wikietice] nemazat relevantní informace, vhodné je do článku pouze přidávat a doplňovat. Tolerujte názorovou polaritu. O větších změnách původního textu (pojetí a faktografie) je dobré se s autorem textu dohodnout, každopádně uveďte důvody své změny. Nezapomeňte se v diskuzi podepisovat (jako podpis slouží text <code><nowiki>~~~~</nowiki></code>).  
  
== Styl ==
+
== Struktura ==
Nebojte se začít psát, chyby se dají opravit. Vyhýbejte se reklamě, osobním názorům, esejům (vyprávění), původním výzkumům a pouhým odkazům. Cizí práci kopírujte jen s uvedením zdroje, např. při překladech. Snažte se psát neutrálně, z co nejširšího hlediska, objektivně a informativně (encyklopedicky).
+
Pokud se nejedná jen o slovníkový výklad pojmu, mělo by v prvním odstavci být stručné shrnutí, o co vlastně jde - stručnou charakteristiku bez podnadpisu. Čleňte text do odstavců - více je lépe než méně. Pokud je text delší, je vhodné jej navíc tematicky rozčlenit odpovídajícími podnadpisy. Články by však neměly být příliš dlouhé - je lepší je rozdělit do několika vzájemně provázaných hesel. Na konci pak uveďte seznam použitých nebo relevantních odkazů (''Odkazy''); hodí se také odkazy na podobná hesla Larpedie (''Související hesla''). (Podrobněji viz [http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Vzhled_a_styl českou wikipedii].)
 +
 
 +
== Čeština ==
 +
Larpedie je česká wiki a proto by texty měly ctít [http://cs.wikipedia.org/wiki/Český_pravopis český pravopis]. Pokud to jde, temíny z cizích jazyků uváženě překládáme, ustáleným cizojazyčným výrazům dáváme podobu vhodnou pro české ohýbání. (Pokud jsou pochyby, řeší se v diskuzi příslušného hesla.)
 +
 
 +
Při překladech tupě nepřeklápíme velká písmena, ale řídíme se pravidly v češtině. V některých případech povoluje pravopis několik variant. Texty by měly být jednotné a proto dodržujte následující:
 +
* koncovky -s/-z (impulz, imerze, diskuze...) píšeme '''z'''
 +
* koncovky -smus/-izmus (imerzionismus, narativismus...) píšeme '''s'''
 +
 
 +
Slovo '''larp''' - přestože jde původně o zkratku - chceme ohýbat a užívat jako základ dalších slov, a proto je nepíšeme velkými písmeny (jako např. [[RPG]]), ale malými (jako např. laser) a skloňujeme podle vzoru ''hrad''.
 +
 
 +
== Typografie ==
 +
Zvýraznění textu by se mělo omezit na ''kurzívu'' a '''tučné písmo'''. Kurzívou pište jména (autorů, her, filmů, knih apod.) a přeložené termíny, tučně pak první výskyt názvu článku v textu a jeho synonyma nebo další klíčové pojmy. '''''Tučnou kurzívu''''' používejte výjimečně.
 +
 
 +
Uvozovky jednoduché i dvojité používejte ASCII (horní rovné), přestože to není typograficky správně, ale je to jednoduché a jednotné. Dvojitými označujte termíny nespisovné, citově zabarvené, novotvary apod.; jednoduchými pak citace. Je vhodné vyhýbat se nadužívání.
 +
 
 +
Zcela vyčerpávající návod, jak správně napsat text tak, aby se zobrazoval v požadované podobě, uvádí [http://cs.wikipedia.org/wiki/Nápověda:Jak_editovat_stránku česká wikipedie] a další typografické rady hledejte [http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Typografické_rady zde].
 +
 
 +
== Wikifikace ==
 +
Názvy stránek pište v jednotném čísle, místo zkratek spíše plné názvy (s ohledem na ustálenost zkratkové verze). Pokud může mít heslo více podob (např. ustálené anglické výrazy nebo zkratky), založte stránky i pro ně a [http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Přesměrování přesměrujte]. Založíte-li nové heslo, prohledejte ''Larpedii'', zda podobné výrazy (v různých pádech) již nebyly použity a ty "wikifikujte" - opatřete odkazy na vaše nové heslo. Text vašeho článku také naopak opatřete odkazy na hesla již existující. Je zcela dostatečné wikifikovat pouze první výskyt v textu.  
  
Pokud se nejedná jen o slovníkový výklad pojmu, mělo by v prvním odstavci být stručné shrnutí, o co vlastně jde. Na konci pak seznam relevantních odkazů. Články by neměly být příliš dlouhé, je lepší je rozdělit do několika vzájemně provázaných hesel. A také jsou lepší [[:Kategorie:Pahýly|Pahýly]], které může někdo další rozšířit, než nic.
+
== Kategorie a šablony ==
 +
Nezapomeňte zařadit svůj článek do některé z [[Speciální:Categories|kategorií]], pomůže vám jejich popis na [[Rozcestník]]u. Do článku (nejlépe na konec) vložte text se jménem kategorie: <code><nowiki>[[Kategorie:jméno_kategorie]]</nowiki></code>.
  
== Formality ==
+
Pokud si nejste jisti obsahem hesla a považujete za přínosné jej prodiskutovat, vložte do článku (nejlépe na začátek) text <code><nowiki>{{Diskuse}}</nowiki></code>. Pokud je článek neúplný či neodstatečně zpracovaný, vložte do něj text <code><nowiki>{{Pahýl}}</nowiki></code>. Pokud článek obsahuje stylistické, gramatické nebo jiné prohřešky (nebo si zkrátka nejste jisti), označte článek vložením textu <code><nowiki>{{Kontrola}}</nowiki></code>.
Nezapomeňte zařadit svůj článek do [[Speciální:Categories|kategorie]]
+

Aktuální verze z 17. 7. 2008, 22:44

Nejdříve si projděte celý tento článek. Nebojte se začít psát, chyby se dají opravit. Pokud seznáte, že Larpedii nějaké heslo chybí, založte je. Pahýly, které může někdo další rozšířit, jsou lepší než nic.

Styl

Vyhýbejte se reklamě, kontroverzním, zaujatým či osobním názorům, esejům (vyprávění) a původním výzkumům. Cizí práci citujte jen s uvedením zdroje, např. při překladech či kopírování. Pište o tématech skutečně významných - Larpedie neslouží k propagaci a zvyšování popularity (např. šermířských skupin). Snažte se psát neutrálně, z co nejširšího hlediska, objektivně a informativně - udržujte encyklopedický styl. Obsah by měl být ověřitelný z nezávislých zdrojů.

Úpravy

Patří k wikietice nemazat relevantní informace, vhodné je do článku pouze přidávat a doplňovat. Tolerujte názorovou polaritu. O větších změnách původního textu (pojetí a faktografie) je dobré se s autorem textu dohodnout, každopádně uveďte důvody své změny. Nezapomeňte se v diskuzi podepisovat (jako podpis slouží text ~~~~).

Struktura

Pokud se nejedná jen o slovníkový výklad pojmu, mělo by v prvním odstavci být stručné shrnutí, o co vlastně jde - stručnou charakteristiku bez podnadpisu. Čleňte text do odstavců - více je lépe než méně. Pokud je text delší, je vhodné jej navíc tematicky rozčlenit odpovídajícími podnadpisy. Články by však neměly být příliš dlouhé - je lepší je rozdělit do několika vzájemně provázaných hesel. Na konci pak uveďte seznam použitých nebo relevantních odkazů (Odkazy); hodí se také odkazy na podobná hesla Larpedie (Související hesla). (Podrobněji viz českou wikipedii.)

Čeština

Larpedie je česká wiki a proto by texty měly ctít český pravopis. Pokud to jde, temíny z cizích jazyků uváženě překládáme, ustáleným cizojazyčným výrazům dáváme podobu vhodnou pro české ohýbání. (Pokud jsou pochyby, řeší se v diskuzi příslušného hesla.)

Při překladech tupě nepřeklápíme velká písmena, ale řídíme se pravidly v češtině. V některých případech povoluje pravopis několik variant. Texty by měly být jednotné a proto dodržujte následující:

  • koncovky -s/-z (impulz, imerze, diskuze...) píšeme z
  • koncovky -smus/-izmus (imerzionismus, narativismus...) píšeme s

Slovo larp - přestože jde původně o zkratku - chceme ohýbat a užívat jako základ dalších slov, a proto je nepíšeme velkými písmeny (jako např. RPG), ale malými (jako např. laser) a skloňujeme podle vzoru hrad.

Typografie

Zvýraznění textu by se mělo omezit na kurzívu a tučné písmo. Kurzívou pište jména (autorů, her, filmů, knih apod.) a přeložené termíny, tučně pak první výskyt názvu článku v textu a jeho synonyma nebo další klíčové pojmy. Tučnou kurzívu používejte výjimečně.

Uvozovky jednoduché i dvojité používejte ASCII (horní rovné), přestože to není typograficky správně, ale je to jednoduché a jednotné. Dvojitými označujte termíny nespisovné, citově zabarvené, novotvary apod.; jednoduchými pak citace. Je vhodné vyhýbat se nadužívání.

Zcela vyčerpávající návod, jak správně napsat text tak, aby se zobrazoval v požadované podobě, uvádí česká wikipedie a další typografické rady hledejte zde.

Wikifikace

Názvy stránek pište v jednotném čísle, místo zkratek spíše plné názvy (s ohledem na ustálenost zkratkové verze). Pokud může mít heslo více podob (např. ustálené anglické výrazy nebo zkratky), založte stránky i pro ně a přesměrujte. Založíte-li nové heslo, prohledejte Larpedii, zda podobné výrazy (v různých pádech) již nebyly použity a ty "wikifikujte" - opatřete odkazy na vaše nové heslo. Text vašeho článku také naopak opatřete odkazy na hesla již existující. Je zcela dostatečné wikifikovat pouze první výskyt v textu.

Kategorie a šablony

Nezapomeňte zařadit svůj článek do některé z kategorií, pomůže vám jejich popis na Rozcestníku. Do článku (nejlépe na konec) vložte text se jménem kategorie: [[Kategorie:jméno_kategorie]].

Pokud si nejste jisti obsahem hesla a považujete za přínosné jej prodiskutovat, vložte do článku (nejlépe na začátek) text {{Diskuse}}. Pokud je článek neúplný či neodstatečně zpracovaný, vložte do něj text {{Pahýl}}. Pokud článek obsahuje stylistické, gramatické nebo jiné prohřešky (nebo si zkrátka nejste jisti), označte článek vložením textu {{Kontrola}}.