Narativismus: Porovnání verzí

Z Larpedie
Přejít na: navigace, hledání
m
m (kategorizace, úprava)
Řádka 1: Řádka 1:
Herní styl (hráč bývá označován jako '''Dramatik'''), kde je primární motivací jak hráče tak organizátora tvorba zajímavého příběhu. Pro dosažení tohoto cíle je hráč ochoten poškodit vlastní postavu z [[vyhrávač|vyhrávačského]] či [[simulacionista|simulacionistického]] hlediska nepřijatelným chováním. Hráč se například rozhodne, že v některém okamžiku bude smrt jeho postavy akcelerujícím prvkem děje a tak tak učiní.)
+
Z angl. ''narrativism'', jak byla označena jedna ze tří složek [[GNS]] modelu, který vycházel z původního [[Třísložkový model|Třísložkového]], kde byl adekvátní hráč označen jako '''dramatik'''.
  
Hry v tomto stylu často podporují převzetí narativních (vypravěčských či do určité míry organizátorských) pravomocí samotnými hráči. Tento prvek bývá pro příznivce ostatních stylů zřejmě nejvíce problémový. Vyhrávač jej může lehce zneužít, zatímco simulacionista je nucen omezovat své [[imerze|imerzivní]] chování a často vystupovat z role.
+
Motivací jak hráče, tak organizátora tohoto směru je především tvorba zajímavého příběhu. Takový hráč je pro dosažení tohoto cíle ochoten poškodit vlastní postavu z [[vyhrávač|vyhrávačského]] či [[simulacionista|simulacionistického]] hlediska nepřijatelným chováním. Hráč se například v některém okamžiku hry může rozhodnout, že smrt jeho postavy bude akcelerujícím a dynamizujícím prvkem děje, a tak ji nechá zemřít.
 +
 
 +
Mechanismy her vyznávajících takový směr často podporují převzetí '''narativních''' (vypravěčských či do určité míry organizátorských) pravomocí samotnými hráči. Tento prvek zřejmě bývá pro příznivce ostatních stylů hry nejproblematičtější - pro vyhrávače je snadné využít je ke svým cílům, zatímco simulacionista je nucen omezovat své [[imerze|imerzivní]] chování a často vystupovat z role.
  
 
Aktivními propagátory her na pomezí [[RPG]] a larpu je například skupina [[Jeepen]]. V oblasti RPG pak působí server [[Forge]].
 
Aktivními propagátory her na pomezí [[RPG]] a larpu je například skupina [[Jeepen]]. V oblasti RPG pak působí server [[Forge]].
  
[[Kategorie:Druhy larpů]]
+
[[Kategorie:Slovník]]

Verze z 13. 9. 2008, 17:16

Z angl. narrativism, jak byla označena jedna ze tří složek GNS modelu, který vycházel z původního Třísložkového, kde byl adekvátní hráč označen jako dramatik.

Motivací jak hráče, tak organizátora tohoto směru je především tvorba zajímavého příběhu. Takový hráč je pro dosažení tohoto cíle ochoten poškodit vlastní postavu z vyhrávačského či simulacionistického hlediska nepřijatelným chováním. Hráč se například v některém okamžiku hry může rozhodnout, že smrt jeho postavy bude akcelerujícím a dynamizujícím prvkem děje, a tak ji nechá zemřít.

Mechanismy her vyznávajících takový směr často podporují převzetí narativních (vypravěčských či do určité míry organizátorských) pravomocí samotnými hráči. Tento prvek zřejmě bývá pro příznivce ostatních stylů hry nejproblematičtější - pro vyhrávače je snadné využít je ke svým cílům, zatímco simulacionista je nucen omezovat své imerzivní chování a často vystupovat z role.

Aktivními propagátory her na pomezí RPG a larpu je například skupina Jeepen. V oblasti RPG pak působí server Forge.