Veselý Kopeček
Historie
Uskupení herních autorů zabývajících se larpy pod značkou Veselý Kopeček působí na herní scéně od roku 1996, kdy začali Lukáš „Ismael“ Veselý a Tomáš „Permoník“ Kopeček spolupracovat a realizovat své tvůrčí myšlenky především ve skautské komunitě, kde se setkali. Jejich tvorbou tak zpočátku byly převážně „skautské motivované“ hry v podobě víkendových programů nebo táborových her.
Assassin
Za jejich první počin na poli brněnské herní scény se dá považovat městská hra Assassin na přelomu let 1996 a 1997, pod kterou byli podepsáni ještě Tomáš „Permoník“ Kopeček a Michal „Danny“ Pokorný jako PeDa Games. Hráči vstupovali do rolí nájemných zabijáků a zároveň obětí, kteří se podle zakázek navzájem vyhledávají a likvidují. Assassin by se dnes jen stěží dal označit za larp, i když někteří hráči rolovou stránku hry iniciativně vyzdvihovali nad ostatní a hru imerzivně prožívali. Hra však vstoupila do obecného povědomí především díky reportážím v několika médiích, která komentovala tématiku této hry.
Together in the Dark
Také první ročníky larpu Together in the Dark, jehož volná pokračování vznikla nepravidelně od roku 1996 celkem čtyři, nebyly založeny na ztvárnění rolí tolik jako na příběhu, kterým hráči mohli projít, a na splnění úkolů a dosažení motivů daných jejich postavě. Šlo o příběhy z viktoriánské Anglie s detektivními zápletkami, později s nádechem mystiky, vždy situované na panské venkovské sídlo izolované od civilizace. Hry byly koncipovány jako hry na pozadí jiného nesouvisejícího programu, teprve poslední odehrané pokračování v roce 2001, zcela pod značkou „Veselý Kopeček“, bylo plnohodnotným larpem s popsanými reáliemi, charaktery postav a jejich složitými vazbami, a s prostorem zcela podřízeným hře.
Zbyglaw
Populární fantasy hrou Zbyglaw, využívající herní rekvizity a pravidla dřevěného šermu, se Veselý Kopeček dostal do pozornosti vznikající širší komunity brněnských larperů. Šlo o jednodenní akční hru v přírodě s poměrně komplexními, ale konzistentními pravidly dovedností a družinového systému, vytvářející iluzi fungujícího světa, v němž se odehrával téměř detektivní příběh, který mohli hráči ovlivnit a přiklonit vítězství na svou stranu. Rolový aspekt byl potlačen na úkor dynamiky děje v rozsáhlém přírodním prostoru a nedílné bojové stránky hry. Do roku 2004 vznikly s přestávkou celkem tři ročníky hry s různými příběhy, na tvorbě druhého se podíleli také Martin „Kody“ Osoba a Zbyněk „Demiurg“ Crha. s
Současnost
Zkušenosti s nahodilými ultrakrátkými (ne více než několikahodinovými) larpy, které vznikaly spontánně jako program pro přátele, začal Veselý Kopeček cíleně zúročovat od roku 2004 v tzv. komorních larpech v komunitě brněnských larperů, již poměrně zformované díky činnosti Court of Moravia.
Fire at Midnight
Z trilogie Fire at Midnight z prostředí World of Darkness, na kterém se autorsky podílel Jindřich „Crowax“ Stejskal, byla v letech 2004 a 2005 v několika bězích představena již dvě volná pokračování (druhé s názvem Return of the Succubus Club). Politická zápletka mezi představiteli nadpřirozených bytostí se odehrávala vždy v uzavřeném prostředí, v nevelkém počtu postav se vzájemně provázanými osobními minulostmi, motivy a vztahy.
Překvapivý podezřelý
V komorním larpu Překvapivý podezřelý, hře ze současného světa s detektivní zápletkou, byla poprvé použita multimediální technika jako dějotvorný prvek larpu. Zvukové nahrávky přibližovaly hráčům události odehrávající se vně uzavřeného herního prostředí a dokreslovaly jeho atmosféru. Hra, v níž vystupovali policisté a zadržení podezřelí, byla v roce 2005 uvedena v několika bězích.
Fraška
Během let 2004-2006 se zakládající autoři Veselý Kopeček zapojovali také do tvorby a organizace herního fantasy světa Fraška, odehrávajícího se především týden v létě na hradě Cimburk. Hra se zakládala na rozvoji postavy a sociálních vazeb, příběhu a komplexnosti reálií herního světa a v neposlední řadě na zajímavém a osobitém ztvárnění rolí. Ze stejného tvůrčího týmu (Fraška Organizatóres) vychází též komorní larp Piráti založený na podobných principech.
Pandora-IX
Komorní larp, který si kladl za cíl prozkoumat chování lidí v bezvýchodných situacích. Děj se odehrává na povrchu planetky po ztroskotání kosmické lodi. Postavy objevují základnu, díky které získají naději přežít. Časem se však ukazuje, že situace je neřešitelná a postavy postupně umírají. Hra se snažila na hráče působit tvorbou diegetického prostředí (základna vyrobená speciálně pro hru, počítačové simulace, ruchy v okolí, mírný přetlak uvnitř základny, atd.) Hra byla odehrána ve dvou bězích. Hru organizovali Lukáš „Ismael“ Veselý, Tomáš „Permoník“ Kopeček, Jakub Vikki Straka a Jindřich „Crowax“ Stejskal.Sny o Jinde
Víkendová hra v přírodě organizátorů Štěpánky „Arraku“ Jakešové a Tomáše „Permoníka“ Kopečka na téma přijímání zodpovědnosti nejen za vlastní život. Larpu předcházela série RPG preludií kombinovaných s larpovými technikami a jak v nich, tak ve hře samé bylo použito značné množství narativistických prvků. Celkové trvání hry bylo zhruba pět měsíců. Závěrečnou zprávu lze nalézt zde.
PreMatrix
Organizátoři Jakub „Kuřimský, Tomáš „Permoník“ Kopeček, Martin „Jarag“ ??? Tomáš „Conan“ Andres a ??? „Ghostr“ ???. Jednalo se o technologickou hru, která se z některých pohledů blížila více ARG než larpu a provedla průzkum bojem na poli CA larp. Hra využívala lokalizace hráčů (GPS), mobilních telefonů, telefonních budek, virtuální počítačové sítě a vytvářela tak augmented reality. Další z významných (v prvním běhu ne však zcela vydařených) metod bylo využití nediegetickcýh kanálů k řízené podpoře atmosféry a zároveň jejich využití jako pravidlových mechanismů (hudba řízená GPS polohou, mechaniky Geigerova počítače či ovlivňování jak schopností hráče, tak i schopností postavy).
Časová osa
- 1996 TITD I., Assassin
- 1997 Assassin
- 1997 TITD II.: Piková dáma
- 1998 TITD III.: Tajemný maharadža
- 1999
- 2000
- 2001 Zbyglaw 1, TITD IV.: Černý korzár
- 2002 Zbyglaw 2
- 2003
- 2004 Fire at Midnight, (Fraška), Zbyglaw 3
- 2005 Překvapivý podezřelý, (Fraška), Return of the Succubus Club
- 2006 (Fraška)
- 2007 Pandora-IX, (Piráti)
- 2008 (Sny o Jinde)
- 2009 (PreMatrix)
(Hry v závorkách nebyly stvořeny pod hlavičkou Veselý Kopeček)