Turkská škola

Z Larpedie
Přejít na: navigace, hledání

Turkská škola se zformovala kolem Turkského manifestu. Zaměřuje se na proces imerze a na opravdové sjednocení hráče a postavy. "Hraní role spočívá v imerzi s vnějším uvědoměním (postavou) a v interakci s jejím okolím". Podle Turkského manifestu je tedy právě hluboká imerze spojená s interaktivitou to, co určuje hraní role. A to je také hlavní aspekt, kterým se Turkská larpová škola odlišuje od ostatních. Teoreticky tak umožňuje hru i jediného hráče, který si vystačí s ponořením do postavy a interakcí s prostředím.

Prvním larpem vytvořeným podle Turkské školy byly v roce 2000 Pohjolovy Bílé skvrny (Valkoisija Tahroja). Larp se odehrával ve snové realitě a jednotlivé postavy byly inspirovány poezií Alistaira Crowlyeho. Vyhodnocení larpu jak organizátory, tak i hráči ukázalo, že turkský přístup je nejen použitelný, ale i přínosný, a to zejména pro zkoumaný směr - umělecký imerzivní larp.

Námitky týkající se samotného přístupu měly vysokou korelaci s neochotou k imerzi a pocitu momentální nudy. Tato souvislost byla zmiňována i samotnými hráči v reflexích následujících bezprostředně po hře. Ukázkovým příkladem takového hodnocení je: "Nudil(-a) jsem se, protože imerze mi nestačí k tomu, aby hra udržela moji pozornost a zájem." Existence takových postojů by proto měla vést k opatrnosti při nastavování poměru imerzních a jiných nosných prvků v larpu.