Variace moci

Z Larpedie
Přejít na: navigace, hledání

Variace moci

Plesový larp z počátku roku 2007.

Organizační

Autoři: Anna Miklasová (Ester), Kateřina Holendová (Morgain) a Jan Verner (Ifalík)

Jednalo se o larpový ples v roce 2007, který se konal o březnovém víkendu v Opařanech v prostorách barokního refektáře a klubu místní Dětské psychiatrické léčebny. Celá akce byla koncipována jako možný víkend, kdy hráči mohli přijíždět již od pátečního odpoledne a v průběhu pátečního večera a sobotního dopoledne se věnovat přátelskému pokecu a případnému dolaďování postav. V průběhu pátečního večera byly také s pár dobrovolníky narychlo zopakovány základní kroky k obvyklým společenským tancům. Od sobotního odpoledne už pobíhaly plné přípravy na večerní ples. Nemálo hráčů nám výrazně pomohlo s přípravou chlebíčků a dalšího občerstvení a s dopilováním posledních detailů. Samotný larp a zároveň i ples začali v sedm hodin večer a hra probíhala do druhé hodiny v noci. Po celou tuto dobu hráči plně hráli postavy bez vypadávání z rolí. Účastníků bylo asi 50 a byl vyrovnaný počet žen i mužů. Poplatek činil 200 Kč a za tuto částku byl nárok na celovíkendové ubytování na karimatce a na hojné občerstvení v rámci plesu. Hudba byla reprodukovaná.

Celá akce byla realizována poměrně jednoduchým způsobem. Hráči se nejprve přihlásili do skupin, z nichž každá představovala jednu mafiánskou rodinu, následně si v každe z nich vytvořili postavy tak, aby vznikla logicky fungující rodina se základními vztahy. Bossové jednotlivých rodin dostali potřebné informace o své moci a vlivu v ČR a někteří hráči dostali nějaké informace, nebo předměty pro hru určené a dotvářející propojení vztahů. Tvorbě postav asistovali organizátoři a dotvářeli menší rodinné zápletky, které na plese měly vyplout na povrch. Zároveň se organizátoři domluvili s vhodnými hráči a rozdělili některé speciální postavy (policista v utajení, dramatici, novinář,...)

Akce nikdy neměla vlastní webové stránky, k organizaci byl použit klub na Hofylandu a několik dokumentů sdílených přes FTP.

Setting a příběh

Larp se odehrával v současnosti a postavy byly členy čelních rodin vládnoucích ruské mafii v Česku. Celkově měl ples snobskou úroveň a byl přeplněn občerstvením. Většinu času byl i obsazený tančení parket. Protože se jednalo o naprosté špičky v mafiánské hierarchii, na plese nebyly zbraně a nedocházelo k žádnému násilí.

Ples byl oficiálně uspořádán jako oslava osmnáctých narozenin dcery bosse nejvlivnější mafiánské rodiny. Jednalo se o maškarní ples, kde každý účastník měl svou maskou představovat nějakou lidskou emoci nebo vlastnost. Neoficiálně se však sešli představitelé všech 5 mafiánských rodin, aby mohli projenat, jak budou řešit nastálou situaci, kdy boss jedné z rodin byl zatčen za ovlivňování veřejné zakázky, do níž byly zataženy prakticky všechny rodiny. Na ples bylo dále nabaleno několik menších "rodinných" zápletek a jedna dějová linie zavánějící nadpřirozenem. V této linii se skupina 5 "dramatiků" (každý z jedné mafiánské rodiny) pokusila odehrát důležité scény z Romea a Julie s ostatními účastníky plesu. Julií byla samozřejmně oslavenkyně plesu a Romeem syn bosse nepřátelské rodiny. Romeo a Julie se do sebe na plese zamilovali. Dramatici měli za úkol zajistit, aby se odehrály nejdůležitější scény z Rome a Julie (balkónová scéna, svatba, Julie předstírající smrt, Romeova a Juliina smrt) na plese tak, aby si toho nikdo jiný nevšiml. Dramatikům se příběh odehrát nepodařilo (měli mezi sebou jednoho záškodníka). Svůj účel ve hře však tato dějová linie splnila dokonale.

Hra na plese měla tedy několik vrstev zápletek:

1. diskusně-pletichářsky koncipovanou zápletku zatčeného bosse a snahu situaci vyřešit v rámci vyjednávání mezi jednotlivými vůdci rodin

2. pletichářskou zápletku v pozadí tvořenou manipulací dramatiků s ostatními účastníky

3. menší zápletky založené na rodinných vazbách a vztazích jednotlivých postav

Odkazy

Akce neměla vlastní webové stránky, k dispozici je pouze pár fotek.