Vražda v sídle Lancasterů

Z Larpedie
Přejít na: navigace, hledání

Vražda v sídle Lancasterů je komorní larp zaměřený na atmosféru, prožitek ale i na myšlení, vyjednávání a vyšetřování.

Anotace

Ocitáme se na skotském venkově ve druhé polovině 20. století. Za podivných okolností zemřel ve svém sídle starý lord Lancaster. Na životě tohoto muže bylo mnoho tajemného a neobvyklého. Kdo dokáže rozluštit tajemství dávných věků skryté ve zdech jeho domu, knihovny a laboratoře? Pokud se o to pokusíte, rozhodně si nemyslete, že to bude snadné a bezpečné. Vražda v sídle Lancasterů je detektivně-hororová hra v Lovecraftovském duchu s množstvím tajemství a intrik. Odkrývání informací, které neměly nikdy spatřit světlo světa v kombinaci s vypjatými emocemi až do úplného konce graduje ve smrtícím kolotoči. Povede se v tomto závodě s časem rozluštit záhadu dřív něž bude pozdě?

Technické informace

Autoři: Jakub Kop Hampl, Ondřej Zak Staněk (zakbarbar@gmail.com)

Rok vzniku: 2011

Počet hráčů: 7 hráčů. 2 postavy striktně ženské, 4 striktně mužské, 1 obojetná. Nelze hrát v jiném počtu než 7.

Prostory: Dvě místnosti s průchodem nebo dveřmi (nebo jedna místnost a chodba). Je vhodná alespoň trochu historická/ponurá atmosféra prostor.

Požadavky: Stůl a 3-5 židlí (pokud možno dřevěné)

Web: lancaster.gampleman.eu

Logo hry

Logo vrazda.jpg

Recenze

Dá se říct detektivní hra pro 7 hráčů, 5 mužů, 2 ženy. Ve hře se pohybovali dva policisté, žena a dcera zavražděného, dva spolupracovníci zesnulého a jeden jeho sluha. Proč jsem říkal "dá se říct detektivka"? Ne všechny postavy totiž tak úplně řeší onu vraždu. Od toho tam jsou především ti dva policisté a ostatní jsou průběžně vyslícháni. Jak už to u takových her bývá, téměř každá postava má nějaké to své tajemství, ať nějaké velké a nebo jen tak malé, ale taky s nimi občas musí ven, aby dosáhla svého cíle.

Hra začíná příjezdem policie na sídlo Lancasterů. Zavražděný lord provozoval poněkud zvláštní výzkumy a klíč k vyřešení jeho vraždy může poskytnout odpověď na otázku: "co to vlastně ve skutečnosti dělal?" A nebo taky nemusí...

Informace se do hry dostávají buď tak, že nějaká postava něco řekne a nebo orgové (alias pomocní policisté) chodí s novými informacemi typu: "Pane, našli jsme jeho deník, ale je zamčený." A kde je klíč? Tím můžou korigovat rychlost hry a přinášet něco nového, když se hra nehýbe.

Autoři říkají, že hra má hororové prvky. No, ale asi jo :-). Jen nečekejte nějaký lekačky nebo neustálé mrazení v zádech. A váš charakter se během hry může taky trochu měnit.

Moje dojmy:

Hrál jsem postavu sluhy Igora. Tato postava neměla žádné velké tajemství, informace, které potřebovala, mohla sehnat celkem snadno a charakterově byla taková spíše asociální. Nakonec jsem si ji docela užil, ale není to úplně můj typ postav, který bych vyhledával. Doporučil bych ji spíše začínajícím hráčům, kteří si radši hru chvíli pozorují, než do ní zapadnou a kteří třeba ještě neumí tolik interagovat s ostatními. Já jsem měl chuť do hry tak nějak vlítnout, ale to jsem nemohl. Taky to možná bylo tou rozverností při pátečním večeru a taky díky mému lehkému exhibicionismu, ale kdybych si měl volit znovu, nenechal bych se na sluhu ukecat. Nejsem sice žádný extra hráč, ale něco málo nahráno už mám, tak bych bral nějakou extrovertnější roli. Třeba role dcery by se mi líbila (ale tu mi nedovolili si vzít) :-).

Celkově se mi hra líbila, zase aby to nevypadalo, že jsem se unudil k smrti.

Tak si trochu zaspoilujeme, možná to nečtěte, pokud si chcete Lancastery zahrát. Nebudu prozrazovat hlavní pointu, ale stejně...

Detektivní zápletka mě tak nějak míjela. Ano, lorda jsem měl rád, ale teď jsem potřeboval řešit trochu jiné záležitosti. Navíc jsem o vraždě v podstatě nic nevěděl, o lordově výzkumu taky ne a neměl jsem co skrývat, takže i policie mě nechávala na pokoji.

Ve hře fungovala pěkná mechanika "nadpřirozena". Když člověk uviděl konkrétní symbol, přidalo mu to "bod šílenství". Když člověk nasbíral hladinu tří bodů, začal trochu šílet a když jich nasbíral 5, začal hodně šílet (čehož já jsem si moc neužil, ačkoliv jsem začínal s dvěma body šílenství, takže na I. šílenostní level jsem se dostal poměrně brzy). U postav bylo napsáno, jak se jejich šílenství projevuje, takže v tom nebyl problém. Moje šílenost mi spíše pomáhala se socializovat :-).

Co se finále týče - mohlo být o něco efektnější. Třeba kdyby ten Němčour měl nějaké úvodní řečičky, kecičky, ale tlačil nás čas, tak to moc nešlo. Škoda, s tímhle, co se stalo, by si šlo vyhrát víc.

Co se postavy jednoho policisty týče: asi není úplně super celou hru vyšetřovat případ, když od začátku víte, kdo to byl. - Patrik Krupička

Z mého pohledu nesourodý kříženec mezi vyhravačskou a dramatickou hrou. Naštěstí jsem si náhodou vybral tu jedinou čistě dramatickou postavu. Hrál jsem ovšem úplně jinou hru než všichni ostatní hráči. Výborné rekvizity, dobré mechaniky a zajímavé prostředí, avšak nepodařený design a v našem běhu naprosto dementní konec. Subjektivně 5/10 Objektivně 5/10(hráno v rámci HRAJ LARP 2011) - Kamil Buchtík

Uvedení

HZNM con

Larpvíkend 8

Pražský larpový podzim


LARPARD

Komorní Třebíč