Divadelní larp

Z Larpedie
Přejít na: navigace, hledání

Divadelní larp patří mezi směry, které jsou na začátku nového tisíciletí vnímány jako objevující a inovační a které jsou schopny zvyšovat kvalitu larpu obecně, přestože jde o již klasickou vývojovou větev, jejíž kořeny sahají hluboko do historie v podobě rituálních her, či maškarních bálů.

Za první hry v moderním pojetí divadelního larpu lze považovat různé záhady vražd z konce 19. století. Během padesátých let 20. století se hra přestala omezovat na řešení vraždy a došlo k rozšíření žánru. Původní formát, který prakticky nevyžadoval RP, se skloubením s klasickou divadelní improvizací vyvinul v tzv. interaktivní drama (které bývá k larpům řazeno jen zřídka).

Od šedesátých let se objevují performance, vycházející z předchozího, ale jako divadelní aktivita se soustředí na působení na diváky (za všechny lze jmenovat aktivity newyorského Living Theatre). Skomírající larp zachraňuje v osmdesátých letech D&D a jeho bojový/dobrodružný přístup, které zajistilo přísun hráčů na dlouhá desetiletí dopředu. Tím se však divadelní a larpové cesty zcela rozešly, aby se setkaly až na konci devadesátých let 20. století v pojetí severského Arthausu.